Poznaj sekretne właściwości catuaby!
Catuabą nazywamy wewnętrzne kawałki kory drzewa trichilia catigua, a właściwie wszelkie wytwarzane z nich preparaty. Potocznie jednak mówi się w ten sposób o sproszkowanej korze, służącej do zaparzania herbaty.
Herbata z catuaby jest źródłem wielu cennych dla organizmu mikro- i makroelementów. Zawiera ona m.in. olejki aromatyczne, garbniki czy alkaloidy. W sproszkowanej korze znajdują się również fitosterole (bliźniaczo podobne do hormonów płciowych u ludzi) które sprawiają, że catuaba jest uważana za jeden z najsilniejszych afrodyzjaków.
Nazwa drzewa trichilia catigua oznacza w języku Indian Guarani „to, co daje siłę Indianom”. Nic dziwnego! Regularne picie naparu z catuaby wzmacnia układ odpornościowy i działa bakteriobójczo. Równocześnie catuaba wzmaga namnażanie białych krwinek, poprawiając ukrwienie.
Zawarte w sproszkowanej korze alkaloidy zwane są catuabinami. Te unikalne substancje wpływają łagodząco na zszargane nerwy i pomagają w zasypianiu. Niektórzy twierdzą nawet, że catuaba działa jak delikatny antydepresant!
Jak już wspomnieliśmy, catuaba jest również afrodyzjakiem - substancje w niej zawarte bardzo mocno wpływają na problemy z popędem płciowym oraz erekcją. Co ważne, w przeciwieństwie do chemicznych odpowiedników, catuaba jako lek na potencję nie wywołuje żadnych efektów ubocznych.
Wiesz już, czym jest i jakie właściwości ma catuaba. Czas dowiedzieć się, jak ją parzyć!
Przepis jest banalnie prosty. Do niewielkiego garnka wlej wodę (250 ml) i wsyp catuabę (1 łyżeczka). Napój gotuj przez 5 minut na niewielkim ogniu, następnie odstaw go do naciągnięcia. Napar jest gotowy do wypicia po kolejnych 15 minutach.
Jeżeli napar z catuaby nie przypadnie Ci do gustu (a jednak chcesz skorzystać z jego niesamowitych właściwości), możesz śmiało łączyć go z innymi napojami. Uważaj jednak na ilości wypitego naparu – dorosłym zaleca się wypijać maksymalnie do trzech filiżanek na dobę.
Ze względu na swoje właściwości, po napój nie powinny sięgać dzieci i kobiety w ciąży. Tym polecamy raczej rozgrzewające herbaty - poznaj niezwykłe przepisy na świąteczną herbatę: http://kosapopatelni.pl/poznaj-niezwykle-przepisy-swiateczna-herbate/.
***
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat catuaby? Informacji szukaj na www.herbata.info.
Fot. Materiały zewnętrzne