Izolacja termiczna ma również wiele innych zalet – zabezpiecza mury przed przemarznięciem, dzięki czemu budynek jest trwalszy i bezpieczniejszy. To co spędza sen z oczu inwestorów to oczywiście pytanie o koszty ocieplenia domu.
Ile kosztuje ocieplenie budynku?
Firmy zajmujące się wykonawstwem elewacji oraz ociepleniem podają zwykle „cenę od metra”. Co to znaczy? Że jeden metr kwadratowy ocieplenia domu mogą wykonać w cenie np. 100 złotych. Teraz znając wielkość elewacji, można policzyć jej powierzchnię i pomnożyć przez 100. otrzymamy wówczas cenę robocizny. Do tego rzecz jasna należy doliczyć cenę materiałów, w tym styropian, kleje, kołki, siatkę, a w końcu i tynki. Cena za robociznę może rosnąć wraz ze stopniem skomplikowania elewacji. Detale takie jak bonie, ramki wokół okien, duża ilość otworów, załamań itp. wpływa na cenę, czyniąc ją wyższą. Dobrze o tym pamiętać już na etapie decydowania o tym, jak przyszła elewacja będzie wyglądać. Im jest ona prostsza i pozbawiona ozdobników, tym szybsze i tańsze będzie wykonanie ocieplenia, a następnie elewacji.
Czym ocieplać dom?
Do tej pory to styropian był powszechnie wybieranym materiałem na ocieplenia domów. Jednak wraz ze wzrostem cen styropianów, coraz więcej inwestorów rozważa wybór wełny mineralnej jako ocieplenia. Dlaczego? Ponieważ tani do tej pory styropian powoli zrównuje się z wytrzymałą i niepalną wełną mineralną, która ponadto ma lepsze właściwości izolacyjne. Jeżeli jednak pozostaniemy przy styropianie, dobrze jest postawić na sprawdzone rozwiązania. Do takich zalicza się styropian grafitowy. Posiada on lepsze właściwości izolacyjności termicznej. Dzięki temu można zastosować cieńszą warstwę i uzyskać taką samo izolacyjność jak przy użyciu grubego styropianu białego.
Jak się przygotować do ocieplenia domu?
Jeżeli prace wykona dla nas firma, tak naprawdę nie ma potrzeby żadnych specjalnych przygotowań się do tego. Uprzątnięcie terenu wokół domu, tak by można rozstawić rusztowania i przygotowanie miejsca, w którym będzie można zgromadzić materiał. Oczywiście przygotować również trzeba pieniądze na ocieplenie i wynagrodzenie dla firmy. Może to być nawet kilkanaście tysięcy złotych. Brakuje ci trochę do tej kwoty? Pożyczka na raty – to rozwiązanie dla ciebie. Dzięki niej będziesz mógł pożyczyć brakującą kwotę, aby w całości pokryć koszty inwestycji w swój dom. Jak szybko pożyczka na raty może zostać ci udzielona? Zwykle odbywa się to w ciągu jednego dnia roboczego.