Co roku odnotowuje się 3,5 tys. przypadków chorób narządu głosu, z czego 90% chorych stanowią nauczyciele. Badania wykazały, że tak duża częstotliwość chorób narządu głosu wynika z nadmiernego wysiłku głosowego, a 71% chorych nigdy nie miało szkolonego głosu.
Z kolei u nauczycieli, u których przeprowadzono kształcenie emisji głosu, zachorowalność na choroby narządu głosu była stosunkowo niska. Dlatego śmiało można powiedzieć, że podstawą w dbałości o głos jest jego codzienna higiena i poprawne nawyki. Jednak nauczyciele to nie jedyna grupa zawodowa narażona na problemy z głosem. Mogą one dotyczyć także piosenkarzy, aktorów, dziennikarzy, przedstawicieli handlowych, spikerów radiowych i telewizyjnych, polityków, prawników, biznesmenów czy wykładowców.
Na wydolność głosu wpływa nawilżenie strun głosowych. Dlatego każdy kto na co dzień eksploatuje swój głos, powinien zadbać o odpowiednie nawilżanie gardła i krtani. Oto kilka wskazówek jak to zrobić:
W przypadku, gdy nie możesz uniknąć szkodliwych czynników, a w twoim gardle zaczyna drapać, należy zastosować środki nawilżające oraz wspierające błonę śluzową gardła (znane są zarówno metody domowe, jak i gotowe preparaty dostępne w aptece). Jednym z najlepszych produktów aptecznych tego typu są tabletki do ssania GeloVox. W swoim składzie mają one substancje zmieniające się podczas ssania w hydrożel, zawierający kwas hialuronowy. Taki kompleks ma dwukierunkowe działanie. Działa jak kompres na gardło, chroniąc je przed podrażnieniem, ale także sprzyjając regeneracji. Dzięki zastosowaniu tabletek, umieszczonych w wygodnej tubce, możemy posługiwać się głosem bez ograniczeń i nieprzyjemnych przypadłości w każdym miejscu. Tabletki GeloVox są doskonałym rozwiązaniem na chrypkę, suchy kaszel i inne dolegliwości spowodowane wysuszeniem gardła. Dzięki optymalnemu składowi mogą go stosować osoby z nietolerancją laktozy oraz glutenu. Ze względu na brak cukru w składzie może być używany przez osoby chore na cukrzycę.
Fot. Materiały prasowe
Informacja prasowa